עורך דין תאונות אופנוע - COMPENSATION

עורך דין תאונת אופנוע

שיעור המעורבות של רוכבי אופנוע בתאונות דרכים, גבוה ביחס לכלי רכב אחרים. התנהגותו של רוכב האופנוע יחד עם העובדה כי האופנוע הוא כלי קל הנוטה לסטיות חדות, הן הסיבות העיקריות לשיעור הגבוה של תאונות דרכים שמעורבים בהן רוכבי אופנוע.

עורך דין תאונות אופנוע – ייצוג ופיצוי נפגעי תאונות

למרות הנטייה לראות בתאונות אופנוע תאונות קלות, הרי שבמקרים שבהם נפגע לא רק רוכב האופנוע אלא ייתכן שנוסע נוסף, הולך רגל או עובר אורח שהיה עד לתאונה, עלולים להיווצר נזקי גוף חמורים למי מהצדדים – הכרוכים בתביעות משפטיות מורכבות וסכומי פיצוי גבוהים.

1. באלו פעולות חשוב לנקוט מיד לאחר קרות תאונת האופנוע?

אם היית מעורב בתאונת אופנוע, לאו דווקא כרוכב, הרי שנקיטת הצעדים הבאים תעזור לך לבסס את תביעתך, אם תהיה כזו, ותסייע לך להוכיח את טענותיך:

  • תעד את התאונה – שלוף את המצלמה ותעד את כלי הרכב המעורבים בתאונה, את מצבם על הכביש, את מצב האופנוע המעורב ואת רוכבו ואת מיקומך המדויק ביחס לתאונה.
  • גם אם אתה סבור שלא נפגעת כלל, התפנה לבית החולים או גש מיידית לבדיקת רופא מומחה כדי שיאתר את הפגיעות העלולות להיווצר לך בעתיד. וודא כי בידך כל המסמכים הרפואיים, גיליון השחרור, תוצאות מעבדה, צילומי סריקות, דו”ח אמבולנס וכל אסמכתה רפואית אחרת.
  • דווח למשטרה באופן ידני או מקוון על התאונה. דו”ח זה הוא מסמך חשוב המוגש לחברת הביטוח לאחר מכן כחלק ממסמכי התביעה.\\
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

2. את מי תובעים ואיזה פיצוי ניתן לקבל?

מרבית רוכבי האופנוע מבוטחים בפוליסת חובה מאגר הישראלי לביטוחי רכב בע”מ, הפול. הביטוח מכסה את נזקי הגוף של רוכב האופנוע עצמו ואת נזקי הגוף של צד ג’ שנפגע.

אם רוכב האופנוע רכש פוליסה עם השתתפות עצמית, אזי במקרים שסכום הפיצוי נמוך מ-25 א’ ₪, הרוכב לא יהיה זכאי לפיצוי. אם תאונת האופנוע מוגדרת כ”תאונת עבודה” הנפגע יהיה זכאי לפיצוי הן מחברת הביטוח והן מהמוסד לביטוח לאומי.

גובה הפיצוי לנפגע בתאונות אופנוע תלוי במספר משתנים, כאשר העיקריים הם:

  • גילו של התובע
  • פוטנציאל ההשתכרות העתידית
  • הפגיעה הפיזית שנגרמה
  • ההפסדים בגין התאונה

ככל שפוטנציאל ההשתכרות של הנפגע גבוה יותר – למשל נפגע שהוא סטודנט הלומד מדעי המחשב סביר שפוטנציאל ההשתכרות שלו יהיה גבוה מנפגע שהוא סטודנט הלומד מדעי הרוח – כך הפיצויים שייפסקו לו, יהיו גבוהים יותר. ככול שתוחלת החיים של הנפגע ארוכה יותר, גם הסכום שייפסק לו יהיה גבוה יותר. אם הנפגעת הייתה אישה בהריון ועוברה נפגע אף הוא, דבר זה יובא בחשבון בחישוב הפיצויים בגין נזקי הגוף.

3. מדוע חיוני לפנות לעורך דין תאונת אופנוע גם בתאונות קלות?

גם אם אתם סבורים שנפגעתם בצורה קלה, שספגתם רק מכה שטוחה וכד’, ייתכנו מצבים שבהם הכאבים והסיבוכים הרפואיים יופיעו רק לאחר זמן. ייעוץ משפטי של עורך דין תאונת אופנוע מקצועי ובעל ידע ברפואה בסיסית, יכוון אתכם לביצוע הבדיקות הרפואיות הנכונות מיד לאחר התאונה. טיפול רפואי מתאים ומונע שיינתן לאחר התאונה עשוי לסייע לכם רבות בהליכים המשפטיים שיבואו לאחר מכן.

זכרו כי קבלת פיצוי כספי הולם תוך התחשבות במרכיבים העתידיים, תעזור לכם לעבור את תקופת הפציעה, גם אם נדמה לכם היום כי היא תהיה קצרה ולא משמעותית.

חשוב לזכור כי בתאונות דרכים לא רק הנפגע באופן פיזי זכאי לפיצוי ללא קשר לשאלת אשמתו בתאונה, אלא אף מי שמרגיש שנגרם לו זעזוע נפשי או טראומה כתוצאה מהיותו עד לאירוע, גם הוא זכאי לפיצוי. ייעוץ משפטי של עורך הדין העוסק בתחום זה, יאפשר לכם למָרֵב   את זכויותיכם.

אם נפגעת בדרכך לעבודה או ממנה, או תוך סטייה קלה ממסלולך הקבוע, הרי שאתה זכאי גם לפיצוי מהביטוח הלאומי. כיוון שמספר מוסדות מעורבים בתביעה זו, הרי שהכוונה משפטית הכרחית כדי לנתב את התביעה למוסד הראוי לאחר שיקול דעת לאיזה מוסד עדיף להגיש ראשונה את התביעה. למשל, מומחה בלתי תלוי שימונה במסגרת תביעה מול חברת הביטוח, סביר  שיהיה “נדיב”  יותר ממומחה שמוּנָה מטעם ועדת המוסד לביטוח לאומי.

חשוב לבחור עורך דין אשר זהו עיסוקו העיקרי או הבלעדי אשר ייצג את הנפגע לכל אורך ההליך המשפטי ועדיף כזה שאינו מייצג גם חברות ביטוח.

שכר הטרחה של עורך הדין נקוב באחוזים מהסכום שנקבע כפיצוי בתביעה. לשכת עורכי הדין קבעה תעריף מקסימלי לתביעות נפגעי תאונות דרכים ותאונות אופנוע בכללן:

  • תביעה המסתיימת בפשרה ללא תביעה – 8%
  • תביעה המסתיימת בפשרה לאחר תביעה – 11%
  • תביעה לאחר פסק דין – 13%

ולסיכום: תאונות אופנוע הן אירוע שכיח העלול לגרום לפגיעות גוף לרוכב האופנוע ואף לצדדים שלישיים. למרות התדמית ה”קלה” של תאונות אלו, חשוב מאוד לנקוט במספר צעדים לאחר התאונה ובראשם בדיקות רפואיות מקיפות לאיתור פגיעות עתידיות או מתפתחות. ליווי משפטי צמוד הכרחי ע”מ לעמוד על מלוא הזכויות המשפטיות והכלכליות של הנפגע ולמצוא את דרך ההתנהלות הנכונה למול המוסדות השונים המעורבים בתביעה.

אין באמור לעיל ובאתר תאונת אופנוע משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תאונת אופנוע לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תאונת אופנוע עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף