עורך דין תאונות - COMPENSATION

טופס בל 7801: תביעה לנכות כללית (מדריך משפטי)

נפגעתם או חליתם, והליקוי שנגרם לכם מגביל את התפקוד שלכם? יתכן ואתם זכאים לקצבת נכות כללית. טופס בל 7801 לתביעת קצבת נכות כללית מביטוח לאומי, הוא הטופס שעליכם להגיש בדרך לקבלת הקצבה לה אתם זכאים.

מילוי הטפסים של ביטוח לאומי יכול להרתיע רבים, אך במדריך מקצועי זה נסייע לכם להבין מה הוא טופס בל 7801, אילו מסמכים יש לצרף לטופס, איך ביטוח לאומי קובע את דרגת הנכות הכללית, ומהי דרגת הנכות הנדרשת לקבלת קצבת נכות כללית.

תוכן עניינים

מה זה טופס בל 7801?

טופס בל 7801 הוא טופס תביעה לקביעת נכות כללית, אותו רשאי להגיש כל מבוטח בביטוח לאומי שנגרמה לו נכות בעקבותיה הוא איבד את כושר עבודתו.

יודגש כי גם מי שפטור כחוק באופן מלא או חלקי מחובת תשלום ביטוח לאומי, נחשב למבוטח וזכאי לקבל קצבת נכות כללית. כך למשל אישה נשואה או ידועה בציבור של מבוטח בביטוח לאומי שעובדת במשק הבית בלבד, ואינה נדרשת לשלם דמי ביטוח לאומי, תיחשב למבוטחת, ועשויה להיות זכאית לקצבת נכות לעקרת בית, אם היא עומדת בתנאי הזכאות.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  את התביעה לנכות כללית, המכונה טופס בל 7801, ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי. ניתן למלא את התביעה באופן ידני ולשלוח באמצעות אתר האינטרנט, בפקס, בדואר או בתיבת השירות של ביטוח לאומי בסניף הקרוב לביתכם. בנוסף ניתן להגיש טופס בל 7801 מקוון באתר הטפסים הממשלתי, ולצרף לו את כל המסמכים הנדרשים.

  אילו מסמכים יש לצרף לטופס בל 7801?

  • מסמכים רפואיים – צרפו כל מסמך רפואי שמפרט את הגורמים לנכות. כמו למשל סיכומי אשפוז ושחרור ממיון, סיכומי רופאים מומחים, סיכומי הרופא המטפל, סיכומי טיפול, מסמך המפרט את הטיפולים שאתם מקבלים ואת התרופות שאתם נוטלים, בדיקות במכונים וכיו"ב.
  • הצהרה על ויתור סודיות רפואית (כתב וס"ר)
  • ייפוי כוח – למיוצגים על ידי עורך דין ביטוח לאומי
  • צו אפוטרופוס או פסק דין – במקרה שמונה אפוטרופוס לתובע הנכות.
  • תלושי שכר – תובע נכות שהוא שכיר נדרש לצרף תלושי שכר או אישור הכנסות ממעסיק עבור 15 חודשי עבודה.
  • אישור מעסיק על תקופת העסקה ושכר – יש למלא בהתאם לטופס התביעה.
  • אישור מעסיק על הפסקת עבודה – אם העובד חדל מלעבוד.
  • אישור על הכנסות שלא מעבודה – כמו פנסיה, תגמולים, הכנסות מרכוש, מזונות וכיו"ב, במשך 15 החודשים שקדמו לתביעה.
  • אישור על תשלומים מחברת הביטוח – לרבות תשלום דמי מחלה או כל תשלום אחר ששולם במהלך 15 החודשים שקדמו לתביעה.
  • דו"ח ועדה רפואית של משרד הביטחון – למי שנפגע במהלך השירות הצבאי.

  איך ביטוח לאומי קובע את דרגת הנכות הכללית?

  לאחר הגשת טופס בל 7801, הוועדה הרפואית תבחן את כלל המסמכים הרפואיים שהוגשו. אם כלל המסמכים שהוגשו מצדיקים קצבת נכות בשיעור מלא, תוכלו לקבל את הקצבה ללא זימון לבדיקה של הוועדה הרפואית, אלא אם תבקשו אחרת.

  בנוסף אתם רשאים להסכים שעובד שיקום יערוך וועדה רפואית בווידאו צ'ט, ולהימנע מהגעה לפגישה אישית בסניף הביטוח הלאומי לצורך בדיקת הזכאות לקצבה.

  הוועדה הרפואית תבחן את זכאותכם לנכות הכללית, ותקבע את שיעור הנכות הכללית על פי תבחינים קבועים לכל ליקוי שהצגתם, ושקלול אחוז הנכות הכללי. הוועדה רשאית לקבוע אחוז נכות זמני למשך שנה ולזמן אתכם בעתיד לבדיקה נוספת, או לקבוע אחוז נכות לצמיתות.

  מהי דרגת הנכות המזכה בקצבת נכות כללית?

  על מנת שתקבע לכם קצבה לנכות כללית על הוועדה לקבוע נכות רפואית שעומדת על יותר מ60%. במקרה שישנם מספר ליקויים, תוכלו לקבל קצבת נכות אם הנכות הרפואית גבוהה יותר מ40%, ועל אחד מהליקויים נקבעה נכות גבוהה יותר מ25%.

  שימו לב שעל מנת לזכות בקצבת נכות כללית, נדרש אחוז נכות רפואית גבוהה יותר מזו המוכרת לרבים מקצבת נכות נפגעי עבודה, שם נדרשת נכות זמנית גבוהה יותר מ-9% או נכות לצמיתות גבוהה יותר מ-20%, על מנת לזכות בקצבת נכות מעבודה.

  זכאות מבוטחי ביטוח לאומי לקצבת נכות כללית

  בשורה התחתונה, טופס בל 7801, הוא טופס תביעה לנכות כללית, אותו יגיש מבוטח בביטוח לאומי שיש לו ליקוי הפוגע בכושר ההשתכרות שלו או המגביל אותו מלעבוד.

  על מנת לזכות בקצבת הנכות הכללית המגיעה לכם, עליכם להגיש את התביעה, לצרף את המסמכים הרפואיים המעידים על הליקוי, ואת יתר המסמכים הנדרשים, ולעבור בחינה רפואית שתקבע את דרגת הנכות הכללית שלכם. לאחר מכן תוכלו לדעת האם אתם זכאים לקצבת נכות כללית.

  *המופיע באתר Compensation אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין בו המלצה או חוות דעת. העושה שימוש בתוכן או המסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

  * יש לכם הצעות לעדכון/תיקון התוכן? אנא כתבו לנו כאן

  לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף
   הצעה לשינוי/תיקון תוכן באתר

   מצאתם טעות, שגיאה, אי דיוקים בתוכן?

   חסר לכם מידע נוסף שנכון לדעתכם להוסיף?

    קבלו מראש את תודתנו והערכתנו הכנה!