רשלנות רפואית – פסקי דין בנושאי רשלנות בזמן ההיריון

רשלנות רפואית – פסקי דין בנושאי רשלנות בזמן ההיריון

נשים בהיריון שומרות מכל משמר על בריאותן וממלאות בקפידה אחר הוראות הרופא המטפל. במהלך ההיריון ובזמן הלידה, אמון הצוות הרפואי על בריאות האם והעובר, כאשר עליהם לפעול על פי הפרקטיקה הרפואית המקובלת ולבצע את כל הבדיקות הדרושות.

מקרים שכיחים של פסקי דין רשלנות רפואית בזמן היריון, הם מצבים שבהם נכשל הרופא מלאבחן מחלה או מום בעובר. במצב זה, נלקחת מן האם ובן זוגה, האפשרות לשקול, האם ברצונם להמשיך בהיריון או להפיל והילד נולד עם מום, פיגור או מחלות אחרות.

כאשר סבורים ההורים כי איכות חייו של הילד, ירודה עד כדי כי ניתן לומר שהיה לו טוב יותר, לו לא היה נולד, יכולים הם להגיש תביעה בגין הולדה בעוולה.

העדר אבחון עלול גם להוביל למותו של העובר, כפי שקרה במספר פסקי דין רשלנות רפואית, אשר שם לא אובחנה רעלת היריון, למרות שהרופא הסביר היה צריך לאבחנה.

רשלנות רפואית פסקי דין – הולדה בעוולה

זוג המצפה לילד, הוא התגשמות של חלום והתרגשות מאין כמוה. כגודל התרגשותם, כך כאבם כאשר בעקבות רשלנות רפואית בהיריון, ילדם נולד עם מום קשה או מחלה אחרת.

במקרים קשים מאוד, כאשר הילד מוגבל מאוד ונלקחה ממנו למעשה הנאת החיים, תובעים ההורים את הגורם המתרשל, בתביעה של הולדה בעוולה.

פסקי דין רשלנות רפואית העוסקים בהולדה בעוולה, מציבים את בית המשפט בפני דילמה מוסרית קשה מאוד. קבלת התביעה, פירושה לומר כי עדיף היה לילד, אם לא היה נולד כלל. על כן, בית המשפט אינו מקבל כל תביעה בגין עילה זו והוא בוחן מספר פרמטרים:

  1. האם קיים קשר סיבתי : ראשית כל, פסקי דין רשלנות רפואית, בודקים האם ישנו קשר ישיר בין ההתנהגות הרשלנית לבין הנזק. לעיתים, הצוות הרפואי אכן התרשל, אך לא ניתן על פי הנסיבות, יכולים היו להיות גורמים אחרים לקרות הנזק.
  1. הפסקת היריון : התובעים בתביעת הולדה בעוולה, טוענים כי לו היו יודעים את מצבו של העובר, הרי שהיו מחליטים על הפסקת היריון. בית המשפט צריך להשתכנע כי אכן כך הם פני הדברים וכי היה ניתן, בפועל, להפסיק את ההיריון, ללא ההתנהגות הרשלנית.
  1. חומרת הנזק : בתי המשפט אינם מתייחסים לכל נזק שנגרם לילד, כאל הולדה בעוולה. אולם, במקרים חריגים אשר בעקבות הרשלנות, הילד איננו עצמאי, זקוק להשגחה מתמדת וברור כי הוא אינו נהנה מחייו, קובע בית המשפט כי מדובר בהולדה בעוולה.

אי אבחון של רעלת הריון

רעלת היריון היא מחלה אשר אי אבחונה המוקדם, עלול לסכן את חיי האם והעובר. רשלנות רפואית פסקי דין, מציגים מצבים שבהם לא אובחנה רעלת היריון בזמן ההיריון ועל כן, נפטר העובר בלידה.

בתי המשפט רואים בחומרה אי הקפדה על מעקב נאות וביצוע הבדיקות הדרושות, של נשים בהיריון. במקרה שלפנינו, התלוננה התובעת על התנפחות בפנים, ברגליים ובידיים, אך לא זכתה לכל טיפול ורק לאחר תקופה ארוכה, נשלחה אל בדיקה גניקולוגית בחשד לרעלת היריון.

למרבה הצער, הרופא לא אבחן על פי בדיקות הדם והשתן שעשתה כי יש לה רעלת היריון ושלח את התובעת לביתה. כאשר חשה התובעת שלא בטוב והגיעה לבית החולים, בוצעה בה ניתוח קיסרי אך העובר לא שרד.

נקבע כי הצוות הרפואי התרשל משלא שלח את התובעת לבדיקות בשלב מוקדם יותר, דבר שהתבקש עקב הסימפטומים שהיו לתובעת. כמו כן, התרשל הרופא אשר לא אבחן רעלת היריון לאור תוצאות הבדיקות.

רשלנות רפואית בהיריון – האם אפשר להימנע?

ישנם פסקי דין רשלנות רפואית רבים כל כך וביניהם מקרים קשים של רשלנות רפואית במהלך היריון. נשאלת השאלה, האם נשים יכולות להימנע ממצב של רשלנות רפואית בזמן ההיריון?

באופן טבעי, נשים בהיריון נותנות אמון מלא ברופאים המטפלים בהן ולעיתים, מתביישות לשאול או לפקפק בדעותיו של הרופא. אולם, לאור שכיחות רשלנות רפואית פסקי דין, כדאי מאוד להיות עם עיניים פקוחות ולנקוט באמצעי זהירות:

  1. לשאול מבלי להתבייש : במהלך ההיריון, עוברת האישה בדיקות שונות. חשוב שלא להתבייש לשאול שאלות על מטרת הבדיקה ותוצאותיה. אם עולה ספק לגבי דרך הטיפול, לא להתבייש לשאול את הרופא על כך ולקבל את כל האינפורמציה.
  1. לקרוא באינטרנט : כיום, נשים בהיריון, כמו כל מטופל אחר, אינן צריכות להגיע אל משרד הרופא ללא שם ידע. האינטרנט הוא מקור מידע פנטסטי וכדאי להשתמש בו. אם עולות שאלות, אם בעקבות הקריאה ואם במהלך הפגישה אצל הרופא, לשאול.
  1. לקבל חוות דעת נוספת : רשלנות רפואית פסקי דין יכולה להימנע בקלות אם פונים לרופא אחר, לקבלת חוות דעת נוספת, שנייה ואף שלישית. הדבר חשוב בעיקר לנשים אשר נמצאות בהיריון בסיכון גבוה וכאשר יש היסטוריה משפחתית של מחלות כלשהן.

רשלנות רפואית בזמן ההיריון יכולה לנבוע מרשלנות באבחון, ממחדל לבצע בדיקות מסוימות וכולי. פסקי דין רשלנות רפואית מציגים תמונת מצב קשה אשר בה מנעה הרשלנות הרפואית מההורים את אפשרות הבחירה ולעיתים, מדובר במקרה של הולדה בעוולה.

לאור השכיחות של רשלנות רפואית פסקי דין, חשוב לקבל מן הרופא את כל המידע, להיות אקטיביים בטיפול ולקבל חוות דעת נוספת, בעת הצורך.

אין באמור לעיל ובאתר תאונת אופנוע משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תאונת אופנוע לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תאונת אופנוע עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף