עורך דין תאונות - COMPENSATION

האם ניתן לקבל רטרואקטיבית פטור ממס בשל מצב רפואי?

בעלי נכות שזכאים לפטור ממס הכנסה בשל מצבם הרפואי, יכולים לקבל את הפטור לא רק בעבור שנת המס בה הוגשה הבקשה, אלא גם באופן רטרואקטיבי, עבור שנים אחורנית, ולקבל החזרי מס על כספים שכבר שולמו.

כיצד ניתן לקבל פטור ממס בשל מצב רפואי? מי יכול לקבל פטור ממס בשל מצב רפואי? האם פטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי מזכה בהחזרי מס רטרואקטיביים? והאם גם יורשים זכאים לקבל רטרואקטיבית פטור ממס של מנוח בשל מצבו הרפואי?

האם ניתן לקבל רטרואקטיבית פטור ממס בשל מצב רפואי?

תוכן עניינים

כיצד ניתן לקבל פטור ממס בשל מצב רפואי?

על מנת לקבל פטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי יש להגיש בקשה לקביעת אחוזי נכות, מגובה במסמכים רפואיים רלוונטיים לנכות או לליקויים המצדיקים את הפטור ממס. לאחר מכן עליכם לעבור וועדה רפואית בסניפי ביטוח לאומי, שתקבע את אחוזי הנכות הרפואית.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  בהתאם להחלטת הוועדה, תוכלו להגיש בקשה לפטור ממס הכנסה לנכים (טופס 1516), בצירוף פרוטוקול הוועדה והמסמכים הרלוונטיים.

  מי יכול לקבל פטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי?

  בעלי הכנסה שחייבת במס עשויים להיות זכאים לקבל פטור והקלות בתשלומי מס הכנסה. הזכאות לפטור תקבע בהתאם לדרגת הנכות הרפואית של האדם. הזכאים לפטור הם:

  • מי שנקבעה לו נכות רפואית לצמיתות בדרגה של 100% בשל ליקוי אחד, או לכל הפחות נכות זמנית של יותר מ-185 ימים.
  • מי שנקבעה לו נכות רפואית משוקללת של למעלה מ-90%, בשל מספר ליקויים. גם במקרה זה מדובר בנכות לצמיתות, או בנכות זמנית של יותר מ-185 ימים.

  שימו לב! הפטור ממס בשל מצב רפואי, ניתן בשל נכות רפואית שנקבעה, ולא בשל דרגת אי הכושר שנקבעה.

  האם פטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי מזכה בהחזרי מס רטרואקטיביים?

  בעת קביעת הזכאות לפטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי, נקבע גם מועד תחילת הזכאות לפטור. מי שנמצא זכאי לפטור ממס הכנסה בשל מצבו הרפואי, יהיה זכאי להחזר מס רטרואקטיבי החל מיום תחילת הזכאות לפטור ממס בשל מצבו הרפואי.

  מתי כדאי להגיש בקשה לקבל רטרואקטיבי פטור ממס בשל מצב רפואי?

  חשוב להקדים להגיש את הבקשה לפטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי, ולא להתעכב למעלה מן הצורך, שכן החזר המס הרטרואקטיבי ניתן למשך 6 שנים אחורה לכל היותר.

  כיצד לקבל רטרואקטיבית פטור ממס בשל מצב רפואי?

  על מנת לקבל רטרואקטיבית פטור ממס בשל מצב רפואי, עליכם להגיש למס הכנסה בקשה להחזר מס. לבקשה עליכם לצרף את פרוטוקול הוועדה בה נקבע כי אתם זכאים לפטור ממס בשל מצב רפואי, או פרוטוקול וועדה רפואית הקובעת את אחוזי הנכות המצדיקים קבלת פטור ממס בשל מצב רפואי.

  את הבקשה להחזר מס (טופס 135) ניתן להגיש באופן מקוון במערכת ההזדהות של רשות המסים, לאחר הזדהות והרשמה. אחד היתרונות הגדולים במערכת המקוונת, הוא אפשרות לבדיקה מקדמית לעמידה בתנאי הגשת הבקשה להחזר מס.

  בנוסף ניתן גם למלא את הטופס באופן ידני ולהגיש את הבקשה בצירוף המסמכים, במערכת פניות לציבור (מפ"ל) של רשות המסים, או להגיש את הטופס פיזית, בצירוף המסמכים, בלשכות רשות המסים הפרוסות ברחבי הארץ.

  האם יורשיו של זכאי לפטור ממס בשל מצב רפואי שנפטר זכאים להחזר מס רטרואקטיבי?

  אם אדם היה זכאי לפטור ממס בשל מצב רפואי והוא נפטר בטרם קיבל החזר מס, יכולים יורשיו של המנוח לתבוע בשם העיזבון את החזר המס הרטרואקטיבי.

  לצורך כך על היורשים להגיש בקשה לרשות המס להחזר מס רטרואקטיבי עד 6 שנים, ולהמתין לבירור של רשות המסים שבסופו הכסף יועבר לעיזבון. ניתן לצרף לבקשה גם צו ירושה או צו קיום צוואה, וכך הכספים יועברו ישירות לחשבונם של היורשים בהתאם לצו.

  החזרי מס גבוהים עבור פטור ממס בשל מצב רפואי

  בשורה התחתונה, במקרים בהם נקבע מועד זכאות לפטור ממס בשל מצב רפואי, קודם לשנת המס בה מוגשת הבקשה, יתכן ותוכלו לקבל רטרואקטיבית את הפטור, ולבקש החזרי מס על כספים שכבר שולמו לרשות המסים, עד 6 שנים אחורנית.

  סכומי הכסף שניתן לקבל עבור החזרי מס רטרואקטיביים בעבור פטור ממס בשל מצב רפואי, יכולים להיות גבוהים ביותר ולהגיע לסך של עשרות ואף מאות אלפי שקלים, ולכן כדאי להיות עם היד על הדופק, ולא לפספס את ההזדמנות להגיש בקשה להחזר מס בגין פטור ממס בשל מצב רפואי.

  *המופיע באתר Compensation אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין בו המלצה או חוות דעת. העושה שימוש בתוכן או המסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

  * יש לכם הצעות לעדכון/תיקון התוכן? אנא כתבו לנו כאן

  לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף
   הצעה לשינוי/תיקון תוכן באתר

   מצאתם טעות, שגיאה, אי דיוקים בתוכן?

   חסר לכם מידע נוסף שנכון לדעתכם להוסיף?

    קבלו מראש את תודתנו והערכתנו הכנה!