עורך דין תאונות - COMPENSATION

פטור ממס לנפגעי פעולות איבה (מדריך משפטי)

לצערנו הרבה מנפגעי פעולות האיבה, אינם מכירים את כל הזכויות שלהם, במיוחד כשמדובר בזכויות הנוגעות למיסוי. כך נפגעי פעולות איבה רבים אינם ממשים את הפטור ממס שניתן להם, בשל הנכות שנגרמה להם, ומפסידים אלפי שקלים מדי שנה.

מי הוא נפגע פעולות איבה? מהי דרגת הנכות הנקבעת למי שנפגע מפעולות איבה? האם נפגעי פעולות איבה זכאים למענק מס? איך נפגעי פעולות איבה מקבלים פטור מלא ממס? ומהו פטור ממס רכישה לנפגעי פעולות איבה?

פטור ממס לנפגעי פעולות איבה (מדריך משפטי)

תוכן עניינים

מי הוא נפגע פעולות איבה?

על מנת לקבל הכרה כנפגע פעולות איבה, על האירוע שגרם לפגיעה להיות מוכר על ידי הרשות שממונה על ידי שר הביטחון, כפעולות איבה. כך למשל אדם שנפגע מפעולת איבה של כוחות אויב, ממעשה אלימות שנובע מהסכסוך הישראלי-ערבי, וכיו"ב, עשוי להיות מוכר כנפגע פעולות איבה.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  נפגעי פעולות איבה נדרשים למלא תביעה להכרה בהם כנפגעי פעולות איבה (טופס בל 580), ולצרף את המסמכים הנדרשים. לאחר מכן ניתן לשלוח את התביעה לסניף הביטוח הלאומי, באתר הביטוח הלאומי או למלא אותו באופן מקוון. נפגעי מלחמת חרבות ברזל, שנפגעו החל מיום 07.10.2023 רשאים להגיש תביעה מקוצרת באופן מקוון.

  מהי דרגת הנכות הנקבעת למי שנפגע מפעולות איבה?

  דרגת הנכות לנפגעי פעולות איבה נקבעת בהתאם לפגיעה או הליקוי ממנו סובל הנפגע. שימו לב שלא רק פציעה גופנית מזכה בדרגת נכות, אלא גם פגיעה נפשית שנגרמה כתוצאה מפעולת האיבה, יכולה לזכות בדרגת נכות, בהתאם לקבוע בתקנות הביטוח הלאומי.

  אחוזי הנכות יקבעו על ידי ועדה רפואית ייעודית של נפגעי פעולות איבה, לאחר בחינת המסמכים הרפואיים, והמסמכים הרלוונטיים שצורפו לתביעה, ושקלול כלל הליקויים שהוצגו בפניה.

  האם נפגעי פעולות איבה זכאים למענק מס?

  מי שנקבעה לו נכות שנגרמה כתוצאה מפעולות איבה, עשוי להיות זכאי למענק מס ואף לפטור מלא ממס. מענקי המס שניתנים, מוענקים עבור החזר מס מעבודה בלבד, ולא עבור הכנסה אחרת.

  מי שנקבעה לו נכות שנגרמה כתוצאה מפעולות איבה, עשוי להיות זכאי למענק מס ואף לפטור מלא ממס.

  גובה סכומי המענק שנקבע בשנת המס האחרונה (2023) עמד על סך של:

  דרגת נכות בין 19%-24% – 264 ₪.

  דרגת נכות בין 25%-49% – 1,335 ₪.

  דרגת נכות בין 50%-89% – 2,523 ₪.

  דרגת נכות בין 90%-99% – פטור מלא ממס אם דרגת הנכות היא דרגת נכות רפואית מצטברת עבור יותר מליקוי אחד, והיא נקבעה למשך לפחות חצי שנה.

  דרגת נכות 100% – פטור מלא ממס אם דרגת הנכות היא דרגת נכות רפואית עבור ליקוי אחד, והיא נקבעה למשך לפחות חצי שנה.

  שימו לב! סכומי המענק עשויים להתעדכן בכל שנת מס.

  איך נפגעי פעולות איבה מקבלים פטור מלא ממס הכנסה?

  נפגעי פעולות איבה המבקשים לקבל פטור מלא ממס הכנסה, נדרשים להגיש בקשה לרשות המסים לפטור ממס בשל מצבם הרפואי, להוכיח דרגת נכות גבוהה העולה על 90% נכות רפואית מצטברת, או 100% נכות על ליקוי אחד ולצרף מסמכים על המעידים על השתכרותם.

  מי שטרם עבר ועדה רפואית להוכחת דרגת הנכות, יידרש גם להגיש בקשה לעבור ועדה רפואית, שכרוכה בתשלום אגרה חד פעמי.

  מהו פטור ממס רכישה לנפגעי פעולות איבה?

  נפגע פעולות איבה עשוי להיות זכאי להפחתה בתשלום מס רכישה ואף לפטור מלא ממס רכישה, אם הדירה משמשת למגוריו. פטור ממס רכישה יינתן גם במקרה ששני בני זוג רוכשים את הדירה, ורק אחד מהם הוא נפגע פעולות איבה. על מנת לקבל את הפטור, יש להגיש בקשה לפטור חלקי ממס רכישה לנפגע פעולות איבה (טופס 2793).

  כמה פעמים ניתן לנצל את הפטור ממס רכישה לנפגעי פעולות איבה?

  פטור ממס רכישה עבור רכישת דירת מגורים, ניתן לנפגע פעולות איבה, פעמיים לכל היותר. על מבקש הפטור להצהיר בטופס הבקשה לפטור, שהוא לא קיבל בעבר פטור ממס רכישה או שהוא קיבל פטור פעם אחת בלבד.

  זכויות המס של נפגעי פעולות איבה

  בשורה התחתונה, נפגעי פעולות איבה, שנקבעה להם דרגת נכות מעל 19% זכאים למענקי מס בשווי של מאות ואלפי שקלים, בהתאם לדרגת הנכות שנקבע להם. הם אף עשויים להיות זכאים לפטור מלא ממס הכנסה אם הם בעלי דרגת נכות רפואית מצטברת של לא פחות מ-90%, או בעלי דרגת נכות רפואית על ליקוי יחיד של 100%.

  בנוסף נפגעי פעולות איבה, עשויים להיות זכאים גם לפטור ממס רכישה, בעבור רכישת דירת מגורים שתשמש את נפגע פעולות האיבה למגוריו. פטור זה ניתן למי שנפגע מפעולות איבה, פעמיים לכל היותר.

  *המופיע באתר Compensation אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין בו המלצה או חוות דעת. העושה שימוש בתוכן או המסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

  * יש לכם הצעות לעדכון/תיקון התוכן? אנא כתבו לנו כאן

  לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף
   הצעה לשינוי/תיקון תוכן באתר

   מצאתם טעות, שגיאה, אי דיוקים בתוכן?

   חסר לכם מידע נוסף שנכון לדעתכם להוסיף?

    קבלו מראש את תודתנו והערכתנו הכנה!