עורך דין תאונות - COMPENSATION

פטור ממס לחולי סרטן (מדריך משפטי)

חולי סרטן שהוכרו כבעלי אחוזי נכות גבוהים, עשויים לקבל פטור מלא מתשלום מס הכנסה, שיגדיל באופן משמעותי את הכנסתם, ויספק להם תמריץ משמעותי להמשיך לעבוד, על אף הטיפולים ומצבם הלא פשוט.

האם כל מי שחולה בסרטן זכאי לפטור ממס? כיצד מגישים בקשה לפטור ממס בשל מחלת הסרטן? מה גובה תקרת הפטור ממס לחולי סרטן? והאם גם חולי סרטן שלא עובדים זכאים לפטור ממס?

פטור ממס לחולי סרטן (מדריך משפטי)

תוכן עניינים

האם כל מי שחולה בסרטן זכאי לפטור ממס?

לא כל מי שחולה בסרטן יהיה זכאי לפטור ממס בשל מחלתו, אלא רק חולי סרטן העומדים באחד מהתנאים שלהלן:

 • חולי סרטן שנקבעה להם דרגת נכות רפואית קבועה או זמנית למשך חצי שנה ומעלה, של 100% נכות, בשל מחלת הסרטן. כך למשל כאשר מדובר חולים בטיפול אונקולוגי, חולי סרטן שלב 4 וכו'.
 • חולי סרטן הסובלים מליקוי נוסף הגורם לנכות או מגבלה רפואית, שנקבעה להם נכות רפואית משוקללת של 90%, בשל מחלת הסרטן בשקלול הליקוי הנוסף, אם הנכות הרפואית נקבעה לצמיתות או לתקופה של חצי שנה ומעלה. כך למשל כאשר מדובר על חולה סרטן שסובל גם ממחלת לב, עיוורון וכו'.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  כיצד מגישים בקשה לפטור ממס בשל מחלת הסרטן?

  על מנת לקבל פטור ממס בשל מחלת הסרטן יש להגיש בקשה לפטור ממס הכנסה לנכים (טופס 1516). את הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון באמצעות המערכת המקוונת של רשות המסים, לכתובת הדואר של משרדי מס הכנסה באזור מגוריכם, או פיזית באמצעות זימון תור, למשרדי מס הכנסה באזור מגוריכם.

  אם טרם נקבעה לכם נכות בוועדה רפואית של ביטוח לאומי, עליכם גם להגיש בקשה לוועדה רפואית (טופס 169), לצרף את כלל המסמכים הרפואיים המעידים על המחלה ועל הנכות שנגרמה, לשלם את האגרה, ולהמתין לזימון לוועדה.

  בוועדה הרפואית אליה תוזמנו בסניף הביטוח הלאומי הקרוב לביתכם, יקבעו אחוזי הנכות הרפואית, ובהתאם לכך תקבע לכם גם הזכאות לפטור ממס הכנסה.

  במקרה שתחילת הזכאות נקבעה לכם לגבי מועד מוקדם יותר משנת המס הנוכחית, תוכלו להגיש גם בקשה להחזר מס או לתיקון דו"ח שנתי לעצמאיים. לאחר בדיקת רשות המסים, יתכן ותקבלו החזר מס עד 6 שנים בטרם לשנת המס הנוכחית.

  האם חולי סרטן יכולים לקבל פטור ממס ללא התייצבות בפני ועדה רפואית?

  ישנו מסלול מהיר לקבלת פטור ממס, במקרים בהם החולה עומד בתנאי הפטור ממס, ואושרו לו אחוזי נכות בעבר.

  על מנת לקבל פטור מהגעה לוועדה רפואית, על החולה המבקש פטור ממס בשל נכותו, להגיש בקשה לפטור ממס, ללא בקשה לוועדה רפואית, ולצרף אליה את פרוטוקול הוועדה של ביטוח לאומי הקובע 100% נכות למשך למעלה מחצי שנה לפחות, את פרטי ההעסקה (שכיר, עצמאי, לא מועסק, גמלאי או פנסיונר), ואת פרטי השכר (תלוש שכר אחרון מכל מעסיק, תיקון דו"ח שנתי לעצמאי וכו').

  מה גובה תקרת הפטור ממס לחולי סרטן?

  גובה תקרת הפטור ממס לחולי סרטן עומד על הכנסה מקסימלית מיגיעה אישית של 684,000₪ כשמדובר בנכות קבועה, ועל הכנסה מקסימלית מיגיעה אישית של 81,960₪ כשמדובר בנכות לתקופה של יותר מחצי שנה אך פחות משנה (נכון לשנת 2024).

  האם גם חולי סרטן שלא עובדים זכאים לפטור ממס?

  ישנם חולי סרטן שאינם עובדים בשל מצבם הרפואי, אך יש להם הכנסות חייבות במס שאינן מיגיעה אישית (הכנסה הונית), כמו הכנסות ממכירת מניות, מכירת נכסים וכו'.

  חולי סרטן בעלי הכנסה הונית שעומדים בתנאי הזכאות לפטור ממס בשל מצבם הרפואי, יזכו לפטור ממס, נכון לשנת 2024, עד לסך של 81,960 ₪, עבור הכנסתם שאינה מיגיעה אישית.

  חליתם מסרטן ויש לכם הכנסות? בדקו את זכאותכם לפטור ממס

  בשורה התחתונה, אם חליתם בסרטן, ובפרט אם אתם עוברים טיפולים, ועדיין יש לכם הכנסות, שווה לבדוק את זכאותכם לקבל פטור ממס בשל מצבכם הרפואי.

  חולי סרטן שנקבעה להם דרגת נכות גבוהה, עשויים להיות זכאים לפטור ממס בשל מצבם הרפואי, הן במקרים של הכנסה שלא מעבודה, והן במקרים בהם החולה לא איבד את כושר עבודתו והוא עדיין עובד ומשלם מס על הכנסתו מעבודה.

  *המופיע באתר Compensation אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין בו המלצה או חוות דעת. העושה שימוש בתוכן או המסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

  * יש לכם הצעות לעדכון/תיקון התוכן? אנא כתבו לנו כאן

  לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף
   הצעה לשינוי/תיקון תוכן באתר

   מצאתם טעות, שגיאה, אי דיוקים בתוכן?

   חסר לכם מידע נוסף שנכון לדעתכם להוסיף?

    קבלו מראש את תודתנו והערכתנו הכנה!