עורך דין תאונות - COMPENSATION

סטטיסטיקה קודרת: כמה נפגעי תאונות אופנוע בשנה בישראל?

לצד היתרונות הברורים של רכיבה על אופנוע כגון חיסכון בזמן, יעילות, וחיסכון בצריכת דלק, הסטטיסטיקה מציגה חסרון גדול וברור מאוד: שיעור תאונות האופנוע בישראל.

למרבה הצער, תאונות אופנוע הן שכיחות ביותר, ונראית עלייה חדה משנה לשנה במספר תאונות האופנוע בישראל.

מהם הנתונים הבולטים בנושא? מהם הגורמים לתאונות אופנוע וכיצד ניתן למזער את התופעה? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

תוכן עניינים

מהו שיעור תאונות האופנוע בישראל?

שיעור תאונות האופנוע בישראל, ושיעור ההרוגים בתאונות אופנוע נמצאים למרבה הצער במגמת עלייה משנה לשנה.

כך, בשנת 2022 שיעור נפגעי תאונות אופנוע בישראל עומד על 2332 נפגעים.

נתון נוסף, מראה כי מספר ההרוגים והפצועים בתאונות אופנוע מהווה כ15% בממוצע מסך כלל ההרוגים והפצועים בתאונות דרכים בישראל.

נכון לשנת 2019 לדוגמא, נהרגו 66 רוכבי אופנוע, שהיוו 20% מסך כלל ההרוגים בתאונות דרכים.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  נכון לשנת 2023, 49 רוכבי אופנוע וקטנוע נהרגו בתאונות דרכים, לעומת שנת 2022, בה נהרגו 41 רוכבים. מדובר בעלייה של 20% במספר ההורגים בתאונות אופנוע בין השנים 2022-2023.

  איפה ממוקמת ישראל ביחס לעולם בנושא תאונות האופנוע?

  בנושא תאונות האופנוע, ישראל ממוקמת במקום ה19 מתוך 22 מדינות בעולם.

  המיקום הנמוך בטבלה נקבע לאחר השוואה למדינות הOECD, שם מתוך כל 10,000 אופנועים נהרגו 2 רוכבים בממוצע, כאשר בישראל מתוך כל 10,000 אופנועים, נהרגו 7 רוכבי אופנוע.

  נכון לשנת 2023, הדו"ח של המועצה האירופית לבטיחות בדרכים, חושף כי ישראל עומדת במקום ה31 מתוך 32 מדינות בנושא שינוי מספר ההרוגים והפצועים בתאונות דרכים.

  כך, בעוד שמדינות אירופה הפחיתו בממוצע את מספר ההרוגים והפצועים בתאונות הדרכים ב22%, בישראל מספר ההרוגים והפצועים עלה ב15.8%.

  מהן הסיבות המרכזיות לשכיחות תאונות האופנוע?

  קיימות מספר סיבות מרכזיות לתאונות אופנוע, שמובילות למגמת עלייה מובהקת במספר תאונות האופנוע בישראל בשנה:

  1. מידות האופנוע – אופנוע הוא כלי צר וקטן ביחס לכלי רכב אחרים הנמצאים על הכביש, מה שגורם לכך שהאופנוע אינו בולט בכביש.
   חוסר תשומת הלב לנוכחות האופנוע מעלה את הסיכוי לפגיעה בו.
  2. עבירות תנועה – לאור העובדה שהאופנוע הוא כלי קטן ומהיר, רוכבי האופנוע נוטים לעבור בין נתיבים במהירות יתרה, לנסוע על השוליים, לעקוף מימין, לעבור באור אדום ולהתעלם מתמרורים.
   חוסר הזהירות שבו נוקטים רוכבי האופנוע, מעלים את הסיכוי לתאונת דרכים שעשויה להיות קטלנית.
  3. מאפייני האופנוע – כיוון שהאופנוע הוא כלי יציב פחות בהשוואה לרכב, ואינו בעל דלתות, חלונות וחגורת בטיחות, רוכב האופנוע פגיע יותר.
   כך, תאונה בין רכבים שלא הייתה מובילה לנזק קשה, עשויה להיות קטלנית ומסוכנת במקרה של אופנוע.
  4. נהיגה בשכרות – אחת התופעות הנפוצות בכבישי ישראל ובעולם היא נהיגה תחת השפעת אלכוהול. נהיגה בשכרות משבשת את יכולת קבלת ההחלטות של הנהג ובכך מגבירה את הסיכוי לתאונות דרכים, בפרט כאשר מדובר באופנוע שכן באופנוע הסיכוי לפגיעה עולה כתוצאה ממאפייניו.

  כיצד ניתן להפחית את מספר התאונות וחומרתן?

  קיימים מספר אמצעים שניתן לעשות בהם שימוש על מנת להפחית הן את מספר תאונות האופנוע והן את חומרתן.

  ניתן להפחית את מספר תאונות האופנוע על ידי הבלטת האופנוע בעזרת שימוש באביזרים פשוטים כגון מחזירי אור, פנסים מהבהבים וצבעים בולטים לעין מצידי האופנוע.

  כך, האופנוע יהיה בולט יותר לעיניהם של שאר משתמשי הדרך, ויהיה ניתן למזער את מספר התאונות.

  על כן, ניתן להפחית את מספר התאונות תוך יצירת הרתעה לנהגים על ידי הגברת האכיפה בכבישים – הגברת האכיפה, עשויה להוביל לשינוי בדפוסי הנהיגה בקרב רוכבי האופנוע, צמצום עבירות התנועה ובכך גם צמצום מספר התאונות.

  בנוסף, ניתן למזער את הנזק הנגרם בעת תאונת אופנוע על ידי הבניית סטנדרט מיגון גבוהה יותר עבור רוכבי אופנוע. רבים אינם מתמגנים כראוי טרם רכיבה על האופנוע, דבר שמוביל לפגיעות גוף קשות וחמורות יותר.

  הגברת המודעות לנושא על ידי הדרכות בבתי הספר, פרסום בערוצי התקשורת, וביצוע הכנה יסודית יותר טרם מתן רישיון נהיגה על אופנוע, עשויים לסייע בהפחתת הנזק.

  לסיכום, הנתונים לגבי מספר נפגעי תאונות אופנוע בישראל בשנה הם מדאיגים מאוד, בעיקר לנוכח הנזק החמור שעשוי להיגרם לרוכב אופנוע שנפגע.

  אם נפגעתם בתאונת אופנוע, יש לפנות במיידית לעורך דין תאונת אופנוע לקבלת ייעוץ וליווי משפטי בנושא, על מנת לוודא שמימשתם את כלל זכויותיכם בהליך.

  *המופיע באתר Compensation אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין בו המלצה או חוות דעת. העושה שימוש בתוכן או המסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

  לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף