עורך דין תאונות - COMPENSATION

זכויות עובד שנפגע בתאונת עבודה (מדריך משפטי)

נפגעתם מתאונת עבודה? אתם לא לבד, זה יכול לקרות לרבים. בשנת 2023 התפרסמו 686 תאונות עבודה, בהן נפגעו 704 עובדים ברמת חומרה של בינונית ומעלה. הסטטיסטיקה מעידה כמה חשוב שכולם יכירו את הזכויות של עובד שנפגע בתאונת עבודה.

מתי תאונה תוגדר כתאונת עבודה? מה לא נחשב לתאונת עבודה? מה הזכויות של עובד שהוכר כנפגע תאונת עבודה? האם עובד עצמאי זכאי לפיצויים לנפגעי תאונות עבודה? והאם מתנדב זכאי לפיצויים לנפגעי תאונות עבודה?

זכויות עובד שנפגע בתאונת עבודה (מדריך משפטי)

תוכן עניינים

מתי תאונה תוגדר כתאונת עבודה?

תאונה תוגדר כתאונת עבודה אם היא התרחשה במהלך העבודה, או עקב העבודה. לעניין זה גם תאונה שהתרחשה בדרך לעבודה, תחשב לתאונת עבודה. בנוסף ישנם מקרים של מחלות מסוימות ופגיעות מסוימות, שנגרמות בשל אופי העבודה, שיוגדרו גם הן תאונת עבודה.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  מה לא נחשב לתאונת עבודה?

  תאונה שלא התרחשה בזמן העבודה, או עקב העבודה לא תחשב לתאונת עבודה. כמו כן תאונה שהתרחשה בדרך לעבודה, תוך שהעובד משנה באופן משמעותי את המסלול הרגיל שלו לעבודה, לא תחשב לתאונת עבודה.

  כך למשל במקרים בהם העובד נסע לאחר העבודה לביתו, אך בדרך עצר באולם אירועים לצורך אירוע משפחתי, כשהעובד שב לביתו מהאירוע, הוא נפגע בתאונה. במקרה זה התאונה לא תיחשב לתאונת עבודה, שכן הסטייה מהדרך לביתו היא משמעותית וקוטעת את הקשר שבין נסיעתו מהעבודה בחזרה לביתו.

  יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם התאונה כן תחשב לתאונת עבודה, למרות הסטייה מהדרך:

  • הסטייה מהדרך אינה משמעותית, כמו למשל בחירה במסלול נסיעה מעט אחר, שמטרתה לשוב הביתה מהעבודה.
  • הסטייה מהדרך היא במטרה לקחת או להשיב את הילדים מהמוסדות החינוכיים בהם הם מתחנכים.
  • הסטייה מהדרך היא לצורך תפילה במקום בו העובד מתפלל באופן קבוע.

  מה הזכויות של עובד שהוכר כנפגע תאונת עבודה?

  דמי פגיעה

  עובד שנפגע בתאונת עבודה זכאי לדמי פגיעה עבור הפסד ימי עבודה, בסכום שלא יעלה על 1,241.25 ₪ ליום, לתקופה מקסימלית של 13 שבועות. ככל שהעובד נעדר למשך זמן ממושך יותר, עליו לפעול לבחון את זכאותו לקצבת נכות.

  טיפול רפואי

  עובד שנפגע בתאונת עבודה זכאי לטיפולים רפואיים ללא עלות. כך הוא זכאי למימון נסיעה באמבולנס מקופת החולים, פנייה למיון ללא עלות, ולטיפולים רפואיים שונים, בהתאם להמלצת הרופאים, לרבות טיפולי רפואה משלימה וטיפולים פרטיים במקרים מסוימים.

  שמירת הוותק במקום העבודה

  בתקופה בה נאלץ העובד להיעדר מהעבודה בשל התאונה, הוא זכאי להמשיך לצבור ותק בעבודה לצורך מימוש זכותו לקבל פיצויי פיטורים בבוא העת.

  קצבת נכות מעבודה

  עובד שנפגע בתאונת עבודה עשוי להיות זכאי לקצבת נכות מעבודה או למענק נכות חד פעמי, בהתאם לדרגת הנכות. דרגת הנכות תקבע בהתאם להחלטת הגורם הרפואי המוסמך בביטוח לאומי.

  האם עובד עצמאי זכאי לפיצויים לנפגעי תאונת עבודה?

  עובד עצמאי, שמשלם לביטוח לאומי כחוק, יהיה זכאי לפיצויים בגין תאונת עבודה, ועליו לפנות לביטוח לאומי לממש את זכאותו. כך למשל לצורך דמי פגיעה עליו להגיש תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה/מחלת מקצוע ישירות לביטוח הלאומי.

  שימו לב שעובדים שלא שילמו ביטוח לאומי כחוק, ככלל לא יהיו זכאים לפיצויים בגין תאונת עבודה. יחד עם זאת, במקרה שלא נרשמתם כחוק בביטוח הלאומי כעובדים עצמאיים בזמן, בגין נסיבות שלא תלויות בכם, אתם עשויים להיות זכאים לקבל פיצויים מביטוח לאומי בגין תאונת עבודה.

  האם מתנדבים זכאים לפיצויים לנפגעי תאונת עבודה?

  מתנדבים שאינם עובדים בשכר, והופנו על ידי אחד הגופים הרשאים להפנות מתנדבים לפעולות התנדבות, עשויים להיות זכאים לפיצויים על תאונת עבודה, אם הוכח כי מדובר בתאונת עבודה, ובתנאי שהתנדבותם הייתה לצורך מטרה בעלת תועלת לאומית או תועלת ציבורית.

  בין המטרות המוגדרות כבעלות תועלת בביטוח לאומי ניתן למצוא, התנדבות במלחמה לטובת משפחות ונפגעי כוחות הביטחון וההצלה, התנדבות לטובת חינוך מבוגרים, טיפול בקשישים, טיפול חינוכי לקידום ילדים ונוער, קליטת עולים ועוד.

  הכירו את הזכויות שלכם כנפגעי תאונות עבודה

  בשורה התחתונה, עובד שנפגע מתאונה בזמן העבודה, או עקב העבודה, לרבות עובד עצמאי שהסדיר את חובותיו בביטוח לאומי כחוק, ולרבות מתנדב שהופנה על ידי גוף שאושר לכך, להתנדבות עם תועלת לציבור, זכאי לזכויות רבות עקב תאונת העבודה.

  הזכויות של נפגע תאונות עבודה הן רבות, וחשוב להכיר אותן על מנת למצות אותן כחוק. כך העובד עשוי להיות זכאי למימון של טיפולים רפואיים, ואף טיפולים משלימים וטיפולים פרטיים, לתשלום עבור היעדרותו מהעבודה, לקצבה או מענק עבור הנכות שנגרמה לו ולשמירת הוותק במקום העבודה, לצורך תשלום פיצויי פיטורים.

  *המופיע באתר Compensation אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין בו המלצה או חוות דעת. העושה שימוש בתוכן או המסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

  * יש לכם הצעות לעדכון/תיקון התוכן? אנא כתבו לנו כאן

  לייעוץ ראשוני חייג 077-8041969 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף
   הצעה לשינוי/תיקון תוכן באתר

   מצאתם טעות, שגיאה, אי דיוקים בתוכן?

   חסר לכם מידע נוסף שנכון לדעתכם להוסיף?

    קבלו מראש את תודתנו והערכתנו הכנה!