לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם אפשר להתגרש בלי הסכם?

הליכי גירושין של בני זוג יהודים כוללים שני חלקים עיקריים: טקס הגירושין, והכרעה בסוגיות הנלוות לגירושין.

טקס הגירושין מתבצע בבית הדין הרבני על ידי נתינת גט. נתינת הגט היא טקס דתי, המהווה את האקט שמסיים את נישואי בני הזוג.

מלבד עצם סיום הנישואין, מתעוררות במהלך הגירושין סוגיות נוספות. ביניהן: חלוקת רכוש, מזונות אשה, מזונות ילדים, כתובה, משמורת והסדרי ראייה.

ההכרעה בסוגיות אלה יכולה להתבצע – או על ידי הסכם גירושין בו מסכימים שני הצדדים בסוגיות השונות, או על ידי החלטה של ערכאה משפטית. הערכאות המשפטיות המוסמכות לדון בסוגיות הגירושין הן בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. יצוין כי הסכם הגירושין צריך אף הוא לעבור אישור של ערכאה משפטית – בית הדין הרבני או בית משפט לענייני משפחה – ורק לאחר האישור ההסכם מקבל תוקף משפטי מחייב.

תביעת גירושין

אם אינכם מצליחים להגיע להסכמה בסוגיות הנלוות לגירושין, תוכלו להגיש תביעת גירושין בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. בית המשפט או בית הדין ייכנסו לעובי הקורה בכל סוגיה וסוגיה ויתנו את הכרעתם בפסק דין.

למותר לציין כי דיון משפטי בכל סוגיה וסוגיה עשוי להימשך זמן רב. על כן, אם אתם חפצים לסיים את סאגת הגירושין במהירות, תביעת גירושין אינה האופציה האופטימלית עבורכם. האופציה הטובה יותר עבורכם היא להגיע בעצמכם להסכמות בסוגיות השונות ולחתום על הסכם גירושין.

הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא מסמך בו שני הצדדים כותבים את הסכמותיהם בסוגיות השונות. הסכם הגירושין דורש חתימה של שני בני הזוג ואישור משפטי של ערכאה משפטית.

מטבע הדברים, הסכם גירושין מבוסס על התגמשות ופשרה של שני הצדדים. עם זאת, בהרבה מקרים מוטב לשני הצדדים להתגמש, מאשר לצאת למלחמה משפטית ארוכה ומתישה.

הסכם גירושין טוב הוא הסכם גירושין הכולל הסכמה מפורטת בכלל הסוגיות העומדות על הפרק. הסכם כזה יכריע בכל סוגיה עתידית העשויה לצוץ ויאפשר לכם שקט נפשי לטווח ארוך. מוטב להשקיע בכתיבת הסכם מפורט, מאשר למהר ולהשאיר קצוות פתוחים שיתפוררו בשלב מאוחר יותר ויעוררו מחלוקות מחדש.

בית הדין מעדיף לערוך את הגירושין רק לאחר החתימה על ההסכם

האם ניתן קודם כל להתגרש ורק אחר כך לערוך את הסכם הגירושין?

התשובה לכך: מבחינה הלכתית או חוקית אין מניעה להתגרש מיד ורק אחר כך לערוך הסכם גירושין. עם זאת, בפועל, בית הדין הרבני – שהוא הסמכות היחידה לגרש בני זוג יהודים במדינת ישראל – מעדיף לערוך את הגירושין רק לאחר שהוסדרו הסוגיות הנלוות לגירושין.

כאמור, ישנם שני דרכים להכריע בסוגיות הגירושין השונות – או על ידי החלטה של ערכאה משפטית או על ידי הסכם גירושין. בית הדין, אפוא, ממתין עם טקס הגירושין עד לאחר שיוגש לפניו הסכם גירושין מאושר [על ידיו או על ידי בית המשפט], או עד שתתקבל הכרעה משפטית בסוגיות השונות [על ידיו או על ידי בית המשפט].

עם זאת, ניתן להגיש לבית הדין בקשה מיוחדת לערוך את הגירושין באופן מידי ועוד בטרם הדיון בשאר הסוגיות. את הבקשה תוכלו לנמק בכך ששניכם רוצים לסיים את הנישואין מהר וכי אתם סבורים שהדיונים על הסוגיות הנלוות לגירושין עלולים להימשך זמן רב מדי. כמו כן, תוכלו להסביר כי דווקא ביצוע הגירושין יסייע לכם בהרגעת הרוחות ובהגעה להסכמות בסוגיות השונות. בית הדין ידון בבקשה, ואם יראה לנכון – יאפשר לכם להתגרש באופן מידי.

עו"ד ערן אלזם: "אנשים שניזוקו בתאונות שונות נמצאים בדרך כלל בנקודת שפל גדולה שמביאה לשינוי פתאומי באורח חייהם. אני רואה שליחות לעזור לנפגעים אלו להתמודד ככל שניתן עם המצב אליו נקלעו, ברגישות ובנחישות, ולדאוג שיקבלו את הפיצוי הראוי בגין הפגיעה".

עו"ד ערן אלזם הרוויח את ניסיונו הנרחב בתחום הנזיקין לאחר שעבד מספר שנים כעו”ד שכיר במשרד עו”ד מבין המובילים, הוותיקים והידועים המתמחה בתחום נזקי-הגוף. כיום, משרדו מייצג אך ורק אזרחים שנפגעו בתאונות שונות בתביעותיהם כנגד המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח השונות וגופים אחרים האחראיים לפצותם. ליצירת קשר עם עו"ד ערן אלזם – 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין באמור לעיל ובאתר תאונת אופנוע משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תאונת אופנוע לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תאונת אופנוע עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!