לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

דוגמה לנוסח צוואה ראוי

קצת על התפקיד של צוואה

תפקידה של הצוואה, הוא למעשה לתת לאדם את ההזדמנות להורות כיצד יש לחלק את רכושו לאחר מותו. בעצם, הרעיון שעומד מאחורי צוואה, הוא שלאדם קיימת בעלות מסוימת על רכושו גם לאחר מותו. אלא שכאמור הוא לא יכול לעשות ברכוש זה שימוש – ולכן זכותו המלאה היא להחליט מה יעשה עם כלל רכושו עלי אדמות. לפי כללי הירושה הטבעיים נקבע, כי הירושה אמורה להגיע לבן/בת הזוג של הנפטר, וכן לילדיו. עם זאת, במסגרת של נוסח צוואה, אפשר להגדיר אנשים אחרים אשר יהיו היורשים של הנפטר. אם אתם רוצים לנסח צוואה, חשוב מאד שתקפידו על הכללים של נוסח צוואה. הכללים הללו חשובים לא רק מן הבחינה הפורמלית. הם גם עוזרים להבין בדיוק מה הייתה כוונתכם, ובכך למנוע סכסוכים משפטיים שונים. לכן, מוצגים כאן מספר דוגמאות לניסוחים שונים של צוואות, מחלקים שונים בצוואה, ע"מ שתבינו במה בדיוק מדובר.

כמה דוגמאות מתוך נוסח צוואה

1. הפתיחה של הצוואה – נוסח צוואה תמיד נפתח בלשון מעט מליצית, אך נפוצה מאד: "הואיל ואין אדם יודע מה יוליד יום, והואיל וברצוני לערוך צוואה שבה אביע את רצוני והוראותיי השונות בנוגע לרכוש שייעשה בו שימוש לאחר מותי". זהו אמנם ניסוח בשפה מעט גבוהה, אך הוא נחוץ לרוב, ובא להראות כי הנכם מודעים למעמד החתימה.

2. הודאה בצלילות – זהו חלק חשוב מאד בכל ניסוח צוואה, שיש לו גם אופי משפטי – זה החלק שבו אתם מצהירים, כי אתם נותנים את הצוואה בדעה צלולה. מדוע חלק זה חשוב מאד? משום שלאחר מכן סכסוכי ירושה נעים סביב השאלה, האם היורש אכן היה צלול בעת שנתן את הצוואה. חתימה על הודאה מזו היא בעלת השלכה משפטית אם כן לעתיד. לכן לרוב הנוסח יהיה כך: אני הח"ם (שם מלא + ת"ז) הגר ב(כתובת) בהיותי בעל דעה צלולה ומחושבת, ומטעם רצוני הטוב בלבד, וללא כפיה או השפעה חיצונית מצווה כדלקמן."

3. הצוואה האחרונה – כל נוסח צוואה, חייב לציין כי מדובר בצוואה האחרונה והעדכנית ביותר. כמובן שהתאריך של הצוואה עוזר להחליט איזה מהצוואות היא האחרונה והתקפה. יש לציין באופן מפורש בתוך נוסח צוואה, כי הצוואה הנוכחית מבטלת צוואות אחרות שכתבתם בעבר, אם היו כאלה. הנוסח הוא לרוב כך: הנני מבטל ע"י הצוואה הנ"ל כל נוסח צוואה אחרת שמילאתי בימים קודמים, בין אם בכתב ובין אם בע"פ ותוקפן בטל".

4. חלוקת הרכוש – החלק הרביעי בעצם כולל את החלוקה עצמה. כאן יש לרשום את שמות כל היורשים שלכם, בנוסף למספרי תעודת הזהות שלכם. כמו כן, יש לכתוב הוראות מפורטות מה קורה אם אחד מהיורשים נפטר בעצמו, וכיצד הרכוש שלכם יתחלק בחלוקה מחדש. לסיום יש לקבוע מיהו מנהל העיזבון שלכם.

לצרף גם עדויות

כאשר אתם ממלאים נוסח צוואה, שימו לב שיש גם נוסח מיוחד בכל מה שנוגע לעדים מטעמכם. שימו לב שלעדים אסור להיות אנשים אשר מרוויחים דבר מה מן הצוואה שלכם – ובכך האובייקטיביות שלהם נשמרת. לרוב נוסח צוואה בנוגע לעדים יהיה כך: "אנו מצהירים ומאשרים כי אנו מכירים את (שם מלא + ת"ז) וכי כל אחד מאיתנו מעל לגיל 18, ואין לנו כל טובה או הנאה מעזבונו של המצווה, וכי כל אחד מהח"מ חתם על המסמך מרצונו החופשי, ללא כפיה או לחץ.”

עו"ד ערן אלזם: "אנשים שניזוקו בתאונות שונות נמצאים בדרך כלל בנקודת שפל גדולה שמביאה לשינוי פתאומי באורח חייהם. אני רואה שליחות לעזור לנפגעים אלו להתמודד ככל שניתן עם המצב אליו נקלעו, ברגישות ובנחישות, ולדאוג שיקבלו את הפיצוי הראוי בגין הפגיעה".

עו"ד ערן אלזם הרוויח את ניסיונו הנרחב בתחום הנזיקין לאחר שעבד מספר שנים כעו”ד שכיר במשרד עו”ד מבין המובילים, הוותיקים והידועים המתמחה בתחום נזקי-הגוף. כיום, משרדו מייצג אך ורק אזרחים שנפגעו בתאונות שונות בתביעותיהם כנגד המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח השונות וגופים אחרים האחראיים לפצותם. ליצירת קשר עם עו"ד ערן אלזם – 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.אין באמור לעיל ובאתר תאונת אופנוע משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תאונת אופנוע לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תאונת אופנוע עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!